Мароко - Eкскурзии и почивки


Полезна информация за Мароко

Обща информация

 
Местна валута
Марокански дирхам (MAD)
Валутен курс: 1 евро - около 11 марокански дирхама.
Предупреждение за пътуване!
През последните години Мароко е мишена на екстремистки групи. Във връзка с изострянето на ситуацията в Близкия изток на 10 юли 2014 г. официалните власти предупредиха за опасност от терористични актове, независимо от предприетите мерки за засилен контрол по сигурността по цялата територия на страната.  Препоръчва се повишена степен на предпазливост и бдителност, избягване на обществени места при масови събирания и включване в големи групи хора при посещение на туристически обекти.
При предприемане на пътувания до райони в Западна Сахара не се препоръчва напускане на главните пътища, без предварително предупреждаване и съгласие на Кралската жандармерия и на Кралските въоръжени сили. Трябва да се избягват пътувания в близост и по протежение на границите с Алжир и Мавритания.
Министерство на външните работи призовава към повишено внимание предприемащите планински преходи по маршрути в Атласките планини в района на гр. Маракеш, с. Имлил и при изкачване на връх Тубкал. Препоръчва се придвижването в района да става в по-големи групи, а за организацията на преходите да бъде търсена помощта на оторизиран планински водач.

Престъпление и сигурност
Престъпността в страната е под контрол и сравнително ниска.

Особености на законодателството
В рамките на предоставения му от ЕС „напреднал статут” на асоцииране и в процеса на демократизация и модернизация, Мароко привежда законодателната си уредба в съответствие с тази на ЕС.

Митнически изисквания
Разрешен е внос на чужда валута и платежни средства без ограничение, но при внос на чужда валута на стойност равна или по-голяма от 100 000 дирхама съществува задължение за деклариране на тази сума пред митническите власти при влизане в страната. Декларацията следва да се представи на излизане от страната с оглед изнасянето на непохарчените средства. При покупка на местна валута трябва да се запази бордерото, тъй като то се изисква от финансовите институти (банки, обменни бюра) при обратна обмяна на непохарчените марокански дирхами, както и при износа на валутата.
Забранен е внос и износ на местна валута в размер над 2000 дирхама.
По отношение на чужденците с разрешен продължителен или постоянен престой в страната се прилага различен валутен режим, от този за краткосрочно пребиваващите.
Митническите изисквания за Мароко можете да изтеглите от ТУК.

Движение по пътищата
България и Мароко са страни по Виенската конвенция за движението по пътищата от 1968 г., която регламентира съответните норми и правила в европейските страни и в други присъединили се към международния договор държави.

Здравеопазване
Мароко разполага с необходимите материална база и високо квалифицирани местни и чуждестранни кадри в сферата на здравеопазването.
Националната здравно-осигурителна система, особено за заетите граждани, е на много добро равнище.
Ваксинациите при влизане в Мароко не са задължителни, но е необходимо да се вземат предпазни мерки срещу хепатит А и Б и коремен тиф. При пътуване до страната посолството препоръчва освен здравната застраховка да бъде направена застраховка за пътен инцидент и смърт, които да включват изрично Мароко.
 

Документи за пътуване и визов режим

Влизането и пребиваването на български граждани на територията на Кралство Мароко с цел туризъм, делово и частно посещение е безвизово за престой до три месеца. За целта е необходимо българският гражданин да разполага с паспорт, чиято валидност най-малкото съвпада с периода на планирания престой в страната. Препоръчително е паспортът да разполага с две празни страници. Посолството настоятелно препоръчва, посещаващите Мароко български граждани да разполагат с паспорти, с минимална валидност между три и шест месеца след датата на влизане в страната. При желание, тримесечният срок на престой в страната може да бъде продължен, най-много с три месеца, като преди неговото изтичане е задължително да се направят постъпки пред мароканските миграционни власти.
 
В случай на нелегално пребиваване по отношение на разрешения престой се налага глоба, а също и мярка експулсиране, съпроводена със забрана за влизане в страната.
 
При влизане в страната е необходимо да се провери дали паспортът е подпечатен от мароканската гранична полиция/положен номер при първо влизане и печат за влизане/. При липсата на такива печати в паспорта, при напускане на страната, пребиваването в нея се третира като нелегално.
Кралство Мароко не може да бъде посетено само с лична карта. Задължително е наличието на паспорт.
 
Изисквания за пътуващите деца до 18 години
 
В случай, че детето пътува заедно с родителите си не се изисква никакъв друг документ, освен валиден паспорт. Същевременно е препоръчително родителите да разполагат с копие от акта за раждане, като доказателство за родствената връзка. При пътуване само с единия родител е необходимо да има нотариално разрешение от другия родител, както и копие от акта за раждане.
 
В случай, че единият от родителите на детето е починал, придружаващият детето родител е необходимо да разполага с копие от акта за смърт на починалия, или разрешение от съдията за защита на малолетни.
 
При разведени родители е препоръчително родителят, който придружава детето да притежава заверено копие от съдебното решение за развода, в което е указано, че на него е възложена грижата за детето.
 
Ако малолетният пътува с трето лице, придружителят трябва да разполага с нотариално заверено разрешение от родителите на детето.
 
Всички цитирани документи в този раздел следва да бъдат заверени с Апостил и преведени на френски или арабски език.
 
По едностранно решение на мароканската страна и подписано двустранно визово Споразумение от месец март 2005 г., българските граждани, приносители на обикновени, дипломатически и служебни паспорти със срок на валидност над 6 месеца, не се нуждаят от визи за престой до 90 дни в Мароко с цел туризъм, делово и частно посещение.
 
Имунизации за жълта треска и други, характерни за страните от Африка заболявания, не се изискват.
 

Практически съвети


Призоваваме към повишено внимание предприемащите планински преходи по маршрути в Атласките планини в района на гр.Маракеш, с.Имлил и изкачване на вр.Тубкал. Препоръчваме придвижването в района да става в по-големи групи, а за организацията на преходите да бъде търсена помощта на оторизиран планински водач.
 
При задържане от местните власти е необходимо да изисквате да Ви бъде осигурен контакт със служител на посолството на Република България в Рабат.
 
Препоръчително е преди отпътуване от България или след пристигането Ви в Мароко да запишете адреса и телефонните номера на посолството в Рабат.
 
Подробна информация и съвети за пътуващите със самолет, както и новите изисквания за сигурност във връзка с това можете да прочетете в страницата на Летище София.
 
Кралството поддържа необходимия полицейски апарат за контрол на престъпността. В централните части на по-големите градове в страната е осигурено полицейско присъствие на всеки 200 – 300 метра и на всяко по-голямо кръстовище.
 
За предпочитане е, както навсякъде по света, да не се осъществяват разходки нощем или денем в крайни или по-бедни квартали, или да се излиза в околностите на населените места „на природа” без придружители.
 
Желателно е жените да не се разхождат вечер сами, дори и по централните улици на големите градове, окичени с бижута и с ръчни чанти.
 
Не се препоръчва чужденци да ползват градски транспорт, в който, по правило, намират препитание ловки джебчии. За предпочитане е ползване на таксиметрови услуги.
 
По време на екскурзии е необходимо чужденците да са точно осведомени за особеностите на своя маршрут и да се доверяват в туристическите обекти само на официални екскурзоводи, които могат да бъдат наети в Националните туристически бюра.
 
След извършения на 28 април 2011 г. бомбен атентат в кафене на централен площад в гр. Маракеш, причинил смъртта на 17 души, 14 от които чуждестранни туристи, се препоръчва да бъде проявявана повишена степен на предпазливост и бдителност на обществени места и при масови събирания в градове и туристически обекти. Във връзка с това е налице чувствително засилване на полицейския контрол в страната, в която, по правило, се поддържа редът и нормална вътрешна обстановка.
 
На 10 юли 2014 г. мароканските власти са обявили за наличието на сериозна опасност от терористични действия на цялата територия на страната, което е резултат от установеното нарастване на броя на марокански джихадисти, участващи във въоръжените конфликти на територията на Сирия и Ирак.
 
Препоръчва се да бъде проявявана повишена предпазливост и бдителност, да се избягва посещаването на многолюдни обществени места и масови събирания в населените места и туристическите обекти.
 
Препоръчително е при всички обстоятелства да се възприеме прилично и дискретно поведение, и да се отнасяме с уважение на мюсюлмански култови места.
 
Категорично е забранено на не-мюсюлмани да влизат в мюсюлманските култови места, с изключение в тези, които са обявени, че имат туристически характер. 
 
Препоръки за жените: да се обличат по начин, който не накърнява местните традиции. На плажа да бъдат облечени с цял бански костюм.
 
В разговори да се избягват чувствителни теми от политическо и религиозно естество. Да се избягва употребата на алкохол на публични места. По време на месеца на Рамадан не е разрешена продажбата и употребата на алкохол на обществени места. Вносът на порнографски материали е забранен.
 

Дестинации

Всички дестнации

Новини

Бюлетин